Witaj na świecie, maluszku!
Przygotowanie pokoju dla dziecka – malowanie, składanie mebelków, stworzenie bezpiecznych warunków – to najczęściej zadanie taty. Już wtedy odkrywa on w sobie supermoc, którą daje mu miłość do nienarodzonego jeszcze niemowlęcia. Nierzadko tata towarzyszy też mamie w momencie przyjścia dziecka na świat – wspiera i dodaje otuchy. Ale rola ojca wcale się na tym nie kończy! Najważniejszą chwilą po porodzie jest dla maluszka kontakt skóra do skóry z mamą, jednak w uzasadnionych sytuacjach, np. po cesarskim cięciu, to tata okazuje się niezastąpiony! Przejmuje rolę kangurowania, dopóki kobieta nie nabierze wystarczająco dużo sił.
Karmić piersią – razem damy radę!
Mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia. Właśnie dlatego eksperci z całego świata zalecają, aby w pierwszym półroczu życia mama karmiła dziecko wyłącznie piersią. Karmienie piersią nie zawsze jednak przychodzi z łatwością Do akcji wówczas może wkroczyć tata! Z niezastąpionym wsparciem, jakie może dać mamie, np. poprzez znalezienie poradni laktacyjnej, ofiarowanie mamie czasu na regeneracyjną drzemką czy zabranie malucha na spacer. Jeśli w domu jest też starsze dziecko, może odprowadzać je do żłobka lub przedszkola i pomagać w codziennych obowiązkach.
Codzienne rodzinne rytuały
Kąpiel, pielęgnacja, układanie do snu – to tylko niektóre czynności, w których tata również może się wykazać. Warto dzielić się obowiązkami, ponieważ to obydwoje rodzice mają równy wpływ na rozwój dziecka – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Tata to także bez wątpienia najlepszy kompan do zabaw – zabaw, które uczą i pozwalają maluchowi na kształtowanie indywidualnego wyobrażenia świata.
Prawidłowe żywienie ma znaczenie
Kiedy przychodzi okres rozszerzania diety, swoje zdanie na temat najlepszego sposobu żywienia niemowlęcia wypowiadają babcie, koleżanki, ciocie, a w internecie pełno jest artykułów na ten temat. Niestety te pochodzące z różnych stron informacje często są ze sobą sprzeczne. Czy można zweryfikować ich wiarygodność? W takiej sytuacji po raz kolejny to właśnie tata może ruszyć na ratunek! Z pomocą przychodzi mu nowe, innowacyjne narzędzie – kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) – które opiniowali eksperci z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”. To zalecenia żywieniowe dla dzieci od urodzenia aż do 3. roku życia pokazane na jednej stronie w przystępny i graficzny sposób. Z taką pomocą rodzice bez trudu poradzą sobie z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety niemowlęcia (również tych potencjalnie alergizujących), a także z żywieniem dziecka po 1. roku życia, co – jak pokazują wyniki badań[1] – może być dla nich wyzwaniem. Dzięki narzędziu, dostępnym już na www.1000dni.pl, opiekunowie na pewno nie zapomną też, jak ważna jest rola witaminy D w codziennej diecie, że do gaszenia pragnienia malucha najlepiej służy woda, a duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma także aktywność fizyczna.
[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.