Konsekwentne działania na rzecz pozytywnych zmian w zakresie żywienia polskich dzieci - Wywiad z Małgorzatą Chmielecką, Kierownik Fundacji NUTRICIA
Fundacja NUTRICIA od ponad dwóch dekad realizuje swoją misję w zakresie ochrony, promocji i zapewnienia zdrowia poprzez żywienie. Czy jej wieloletnia działalność oraz systematyczna edukacja rodziców przynosi zmiany w sposobie żywienia najmłodszych dzieci w naszym kraju? Na pytania związane z efektami działalności edukacyjnej odpowiada Małgorzata Chmielecka, Kierownik Fundacji NUTRICIA.
2017-06-05, 13:55

Kiedy i dlaczego powstała Fundacja NUTRICIA?

Małgorzata Chmielecka: Fundacja NUTRICIA została powołana do życia 21 lat temu – 5 czerwca 1996 roku z potrzeby ochrony zdrowia poprzez działania profilaktyczne w zakresie żywienia. Prawidłowe żywienie w okresie 1000 pierwszych dni, liczonym od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma ogromny wpływ na zdrowie i jakość życia przyszłych pokoleń Polaków. To, jak należy prawidłowo żywić najmłodszych, może stanowić dla rodziców wyzwanie, dlatego istnieje potrzeba prowadzenia edukacji żywieniowej w naszym kraju.

W jaki sposób realizowana jest misja Fundacji?

Małgorzata Chmielecka: Misją fundacji jest ochrona, promocja i zapewnienie zdrowia poprzez żywienie. Jest ona realizowana głównie poprzez upowszechnianie wśród społeczeństwa – przede wszystkim przyszłych i obecnych rodziców – najnowszej wiedzy dotyczącej żywienia kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz niemowląt i małych dzieci.

W jakich obszarach realizowane są cele strategiczne Fundacji?

Małgorzata Chmielecka: Fundacja prowadzi swoją działalność w trzech głównych obszarach – badań naukowych z zakresu żywienia człowieka, edukacji związanej z żywieniem oraz partnerstwa dla zmiany społecznej w obszarze żywienia.

Edukujecie nie tylko rodziców czy opiekunów dzieci, ale także lekarzy – jak i dlaczego?

Małgorzata Chmielecka: Nasze działania mają charakter komplementarny. Dążymy do współpracy między ekspertami, lekarzami, dietetykami, pielęgniarkami oraz rodzicami. Ważnym aspektem profilaktyki zdrowotnej jest wyrobienie i utrwalenie odpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci. W ramach programu „Czym skorupka za młodu…” zrealizowaliśmy już 17 warsztatów na temat „programowania” zdrowotnego, skierowanych do młodych pediatrów, podczas których przeszkoliliśmy blisko 700 rezydentów pediatrii i studentów medycyny zainteresowanych pediatrią. Chcemy, by lekarz i jego zespół stali się partnerem dla rodzica pragnącego zapewnić swojemu dziecku zdrowie i odpowiedni rozwój. 

Jakie badania do tej pory zainicjowała Fundacja?

Małgorzata Chmielecka: Fundacja NUTRICIA nie tylko przyznaje na ten cel granty i stypendia naukowe, ale sama inicjuje projekty badawcze. Do tej pory dzięki naszemu finansowemu wsparciu zrealizowano 4 projekty badawcze, dotyczące: sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy, dzieci w wieku 13-36 miesięcy, matek karmiących piersią czy praktyk laktacyjnych oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia. Najnowsze badanie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia” zostało przeprowadzone w 2016 roku.

Czy widać zatem poprawę odnośnie sposobu żywienia najmłodszych dzieci w Polsce?

Małgorzata Chmielecka: Wyniki badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia”, przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka, a zainicjowanego i sfinansowanego przez Fundację NUTRICIA, pokazały, że już 67% rodziców na ideę 1000 pierwszych dni. Przekłada się to na sposób żywienia najmłodszych i dokonywanie lepszych wyborów żywieniowych (podawanie wody, mniejsza ilość soli w posiłkach, podawanie bezpiecznej żywności). Dzięki temu odnotowujemy mniejszy odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała w stosunku do wyników badań z 2010 roku.

Jakie są plany Fundacji na kolejne lata?

Małgorzata Chmielecka: Planujemy konsekwentnie dążyć do poprawy stanu odżywienia i sposobu żywienia polskich dzieci poprzez kontynuowanie działań edukacyjnych skierowanych do przyszłych rodziców, kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią czy opiekunów niemowląt i małych dzieci.

 

Więcej informacji na temat działalności Fundacji NUTRICIA można znaleźć na stronie www.fundacjanutricia.pl.

KONTAKT / AUTOR
Martyna Kuczyńska
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.