Tata – superbohater przez 1000 pierwszych dni
1000 pierwszych dni życia – najbardziej wyjątkowy czas dla każdego człowieka – rozpoczyna się już w chwili poczęcia i obejmuje pierwsze lata życia dziecka. Kiedy przyszli rodzice dowiadują się, że za parę miesięcy ich rodzina się powiększy, wspólnie zaczynają szukać informacji na temat przebiegu ciąży, o szkołach rodzenia oraz pielęgnacji i żywieniu niemowlęcia. Rola taty na każdym etapie 1000 pierwszych dni życia jest bardzo ważna. Dowiedz się, dlaczego.
2018-06-22, 11:21

Witaj na świecie, maluszku!

Przygotowanie pokoju dla dziecka – malowanie, składanie mebelków, stworzenie bezpiecznych warunków – to najczęściej zadanie taty. Już wtedy odkrywa on w sobie supermoc, którą daje mu miłość do nienarodzonego jeszcze niemowlęcia. Nierzadko tata towarzyszy też mamie w momencie przyjścia dziecka na świat – wspiera i dodaje otuchy. Ale rola ojca wcale się na tym nie kończy! Najważniejszą chwilą po porodzie jest dla maluszka kontakt skóra do skóry z mamą, jednak w uzasadnionych sytuacjach, np. po cesarskim cięciu, to tata okazuje się niezastąpiony! Przejmuje rolę kangurowania, dopóki kobieta nie nabierze wystarczająco dużo sił. 

Karmić piersią – razem damy radę!

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia. Właśnie dlatego eksperci z całego świata zalecają, aby w pierwszym półroczu życia mama karmiła dziecko wyłącznie piersią. Karmienie piersią nie zawsze jednak przychodzi z łatwością Do akcji wówczas może wkroczyć tata! Z niezastąpionym wsparciem, jakie może dać mamie, np. poprzez znalezienie poradni laktacyjnej, ofiarowanie mamie czasu na regeneracyjną drzemką czy zabranie malucha na spacer. Jeśli w domu jest też starsze dziecko, może odprowadzać je do żłobka lub przedszkola i pomagać w codziennych obowiązkach.

Codzienne rodzinne rytuały

Kąpiel, pielęgnacja, układanie do snu – to tylko niektóre czynności, w których tata również może się wykazać. Warto dzielić się obowiązkami, ponieważ to obydwoje rodzice mają równy wpływ na rozwój dziecka – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Tata to także bez wątpienia najlepszy kompan do zabaw – zabaw, które uczą i pozwalają maluchowi na kształtowanie indywidualnego wyobrażenia świata.

Prawidłowe żywienie ma znaczenie

Kiedy przychodzi okres rozszerzania diety, swoje zdanie na temat najlepszego sposobu żywienia niemowlęcia wypowiadają babcie, koleżanki, ciocie, a w internecie pełno jest artykułów na ten temat. Niestety te pochodzące z różnych stron informacje często są ze sobą sprzeczne. Czy można zweryfikować ich wiarygodność? W takiej sytuacji po raz kolejny to właśnie tata może ruszyć na ratunek! Z pomocą przychodzi mu nowe, innowacyjne narzędzie – kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) – które opiniowali eksperci z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”. To zalecenia żywieniowe dla dzieci od urodzenia aż do 3. roku życia pokazane na jednej stronie w przystępny i graficzny sposób. Z taką pomocą rodzice bez trudu poradzą sobie z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety niemowlęcia (również tych potencjalnie alergizujących), a także z żywieniem dziecka po 1. roku życia, co – jak pokazują wyniki badań[1] – może być dla nich wyzwaniem. Dzięki narzędziu, dostępnym już na www.1000dni.pl, opiekunowie na pewno nie zapomną też, jak ważna jest rola witaminy D w codziennej diecie, że do gaszenia pragnienia malucha najlepiej służy woda, a duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma także aktywność fizyczna.

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

KONTAKT / AUTOR
Martyna Kuczyńska
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.